۱۳۹۹/۰۷/۰۵

تأثیر منفی فعالیت کنترل نشده در شبکه‌های اجتماعی بر تعامل زوجین

در ده سال اخیر، ارتباط زوجین دستخوش تغییرات عمده‌ای شده است.کیفیت ارتباط چهره به چهره زوجین با یکدیگر و اختلاف نظر بر سر میزان متعارف حضور در شبکه‌های اجتماعی، همگی از عوامل مناقشه برانگیز در روابط زناشویی است. بنابر تحقیقات PRC اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، گوشی هوشمند برای 66 درصد افراد متاهل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

برخی زوجین جهت مراودات و پشتیبانی از یکدیگر چه در مواقع ضروری و غیر ضروری، از تکنولوژی بهره می‌برند اما عده‌ی کثیری بصورت مخفی حساب کاربری خود را اداره می‌کنند (از وجود اکانت و فالوور‌های آن بی خبرند)

نیاز مبرم به آنلاین بودن و به‌تبع آن، اعتیاد به استفاده از اپلیکیشن‌هایی نظیر اسنپ‌چت، اینستاگرام و توئیتر، منجر به افزایش مشکلات عدیده‌ای در زندگی زناشویی شده است.

"آدری چپمن" از کارشناسان این حوزه اظهار داشته: صرف استفاده از تکنولوژی جهت ارتباط با همسر مضر است. امروزه افراد برای برقراری هرگونه ارتباطاتی متوسل به تکنولوژی می‌شوند و گاهی در این میان، مفهوم اصلی پیام گنگ و نابود می‌شود. حفظ ارتباط مستلزم گوش فرا دادن است و اگر خوب گوش نسپاریم، درک ما از آن‌چه اتفاق افتاده است بدنبال سوء برداشت از پیام مخاطب غلط خواهد بود. درنتیجه واکنش ما به مواردی است که از اساس حقیقت نداشته و این خود سر آغاز مشکلات است.

تاثیـرات شبکه‌های اجتماعی بر روابط زناشویی:

حضور کم‌رنگ:

با وجود اینکه حتی برخی از زوجین به صرف شام با یکدیگر بیرون می‌روند ولی به جای هم‌کلام نمودن خود با یکدیگر، سر به گوشی‌های همراه خود فرو برده‌اند. درگیری مستمر با شبکه‌های اجتماعی روابط زناشویی را تخریب می‌نماید چرا که برطرف کننده کاذب نیاز به توجه و معاشرت است. از آنجایی که استفاده از شبکه‌های اجتماعی به نوعی در کاربر حس فوریت ایجاد می‌کند، افراد ناخواسته و بیش از حد متعارف، (زندگی)خود را با سایرین سهیم می‌شوند.

توجه کم‌رنگ و برانگیختن حس حسادت:

گاهی زوجین در زندگی زناشویی بجای صرف وقت برای یکدیگر، به محتوای مجازی گوشی خود زمان بیشتری تخصیص داده و اولویت را برجذب‌لایک، فالوور و تبادل نظر حداکثری در محیط مجازی گذاشته اند. چنین رفتاری موجب برانگیخته شدن حس حسادت و تنش بین زوجین می‌گردد.

 

مولفین و کارشناسان امر، حسادت را بر سه نوع تقسیم نموده‌اند:

1-حسادت با تردید:

وجود حس اولیه و نه‌چندان قوی شخص در موقعیت‌های حسادت برانگیز (مرحله اول) "اگر چنانچه به من خیانت کند، فوق العاده عصبانی خواهم شد."

2-حسادت با یقین:

احساس و افکار غیرمنطقی شخص در ارتباط با عدم تعهد از طرف همسرش(مرحله دوم) "فکر می‌کنم کاسه‌ای زیر نیم کاسه است."

3-اقدام از روی حسادت:

مجموعه اقدامات عملی شخص پس از احساس تهدید از جانب رقیب زندگی زناشویی (مجازی یا واقعی) فرد از شدت حسادت تا تجسس وسایل شریک زندگی خود پیش رفته و حتی دست به تعقیب وی می‌زند.

"باب گوردون" از دیگر مشاوران مسائل زناشویی در مورد یکی از پرونده‌های کاری خود بیان داشت، شخصی (مرد) با مراجعه به دفتر کاری‌ام چنین اظهار نموده است: "ارتباط مجازی من با یک کارشناسِ خانم جهت اخذ مشاوره و چاره جویی در ارتباط با یک مساله‌ی کاری، منجر به حساسیت همسرم، به درخواست جدایی انجامید.

چرا حضور پررنگ در شبکه‌های اجتماعی طرف مقابل را ناراحت می‌کند؟

افراد از احساس رقابت جهت کسب وقت و توجه همسر خود ناراحت می‌شوند. اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی موجب غافل شدن فرد از لحظات مهم زندگی خود و نیز اطرافیانش می‌شوند.

فقدان اعتماد و امنیت درونی:

31 درصد جامعه آماری Usenix، اذعان داشته در پیام‌های شخصی همسر خود تجسس نموده‌اند. برخی افراد بدلیل عدم اطمینان از سلامت رابطه‌ی خود، حساب‌ کاربری همسر خود را رصد می‌کنند.

ترس از آینده، عشق یک طرفه، اثرات باقی همسر سابق و احساس ناامنی درونی از عناصر یک رابطه ناسالم است. استفاده بیش از حد از شبکه‌های اجتماعی تفاسیر متعددی دارد.

علت ناامنی درونی فرد چیست؟

 با از بین رفتن اعتماد، حس ترس از متروک ماندن در شخص پدیدار می‌شود در نتیجه تمایل به اخذ اطلاعات از طرف مقابل افزایش می‌یابد. چنین شخصی اعتماد کمتری به افراد داشته و در رابطه زناشویی این فرد همیشه در حالت تدافعی رفتار می‌کند و نسبت به طرد خود از ناحیه طرف مقابل، حساسیت زیادی نشان می‌دهد.

همسر بی‌اعتماد، اقدام به ایجاد فاصله روحی بیشتر می‌نماید و از طرفی جهت راستی بخشی به شک و تردید خود، شروع به تجسس به هر روشی ولو تعقیب همسرخود می‌نماید و بدیهی است که چنین اعمالی به مشاجره و اختلاف دامن می‌زند. فراموش نشود تکنولوژی، افراد را قادر به نمایش تصویر مغایری با خود نموده است و شخصیت مجازی کاربران می‌تواند بسیار متفاوت از آنچه در دنیای واقعی هستند باشد.

چرا تجسس در فضای مجازی شکل می‌گیرد؟

1-در دنیای آنلاین امروزی، اطلاعات مهم ولی به ظاهر خصوصی افراد! براحتی در دسترس است.

2-فراوانی تصاویر و اطلاعات دیگران در صفحات اجتماعی، زمینه‌ساز افشای اطلاعات مختلفی همچون محل سکونت شخص را فراهم می‌نماید.

3-اطلاعات آرشیوی و بایگانی شده نیز در اختیار است چرا که بسیاری از کاربران محتوای قدیمی را حذف نمی‌نمایند.

4-ضعف در سیستم ایمنی و غفلت بسیاری از کاربران موجب شده تا دسترسی به انواع اطلاعات از شبکه‌های اجتماعی بصورت نامحسوس شکل ‌بگیرد.

اینترنت و حفاظت از روابط زناشویی:

1-حتی الامکان بصورت حضوری با همسر خود همکلام شوید.

2-اشتراک گذاری زندگی خود با دیگران را کاهش دهید.

3-مدت زمان استفاده از شبکه‌های اجتماعی را کنترل و محدود نمائید.

منبع : سایت پلیس فضای تولید و تبادل.

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه می بایست وارد شوید لطفا اینجا کلیک کنید!